Дзелавы стыль адзення ў школе

Каталог адзення, абутку і скургалантарэйных вырабаў для навучэнцаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі да пачатку новага навучальнага года, прадстаўлены канцэрнам "Беллегпрам" - можна азнаёміцца па ссылцы

СТАНОВІШЧА
аб адзінай школьнай вопратцы і знешнім выглядзе вучняў
дзяржаўнай установы адукацыі
"Сярэдняя школа №10 г. Баранавічы»

1.Агульныя палажэнні
1.1. Дадзенае палажэнне аб адзінай школьнай вопратцы і знешнім выглядзе навучэнцаў дзяржаўнай установы адукацыі»Сярэдняя школа №10 г.Баранавічы". (далей – Палажэнне) распрацавана ў адпаведнасці ў адпаведнасці з Кодэксам Рэспублікі Беларусь аб адукацыі, дзяржаўным школьным стандартам, Статутам дзяржаўнай установы адукацыі «Сярэдняя школа №10 г.Баранавічы» (далей – школа).
1.2. Гэтым Палажэннем ўсталёўваюцца вызначэнне адзінай школьнай адзення, вонкавага выгляду навучэнцаў, і ўсталёўваецца парадак нашэння адзінай школьнай адзення для навучэнцаў I-XI класаў школы.
1.3. Парадак нашэння адзінай школьнай адзення, усталяваны дадзеным Палажэннем, з'яўляецца абавязковым для навучаюцца I-XI класаў школы з моманту іх зацвярджэння.
2. Парадак увядзення і механізм падтрымкі адзінай школьнай адзення
2.1. Адказнасць за давядзенне інфармацыі да навучэнцаў і іх законных прадстаўнікоў і захаванне пунктаў дадзенага Палажэння ўскладаецца на класных кіраўнікоў.
2.2. Невыкананне навучэнцамі дадзенага Палажэння з'яўляецца парушэннем Загаду Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 29 мая 2009 №674 крытэрыі і паказчыкі ацэнкі паводзін навучэнцаў агульнаадукацыйных устаноў, Статута Школы.
2.3. Адказнасць за захаванне навучэнцамі дадзенага Палажэння ўскладаецца на законных прадстаўнікоў навучэнцаў.

3. Стандарты знешняга выгляду навучэнцаў
(акрамя вучняў класаў прававой накіраванасці)

3.1. Адзіная школьная форма навучэнцаў школы складаецца з набору прадметаў.
Камплект для дзяўчынак №1:
1. Спадніца чорнага колеру ў зморшчыну / штаны класічныя чорнага колеру.
2. Пінжак чорнага колеру.
3. Кашуля (блузка) пастэльных тонаў/белага колеру на ўрачыстыя мерапрыемствы.
4. Гальштук / шаўрон / значок з эмблемай школы.

Камплект для дзяўчынак №2:
1. Спадніца чорнага колеру ў зморшчыну / штаны класічныя чорнага колеру.
2. Камізэлька трыкатажны сіняга колеру.

Дапускаецца нашэнне спадніцы-аловак.

Камплект для хлопчыкаў №1:
1. Класічны касцюм чорнага колеру (штаны, пінжак).
2. Кашуля пастэльных тонаў / белага колеру на ўрачыстыя мерапрыемствы.
3. Гальштук / шаўрон / значок з эмблемай школы.

Камплект для хлопчыкаў №2:
1. Камізэлька трыкатажны сіняга колеру.
2. Кашуля пастэльных тонаў / белага колеру на ўрачыстыя мерапрыемствы.
3. Гальштук / шаўрон / значок з эмблемай школы.

3.2. У халодную пару года дапускаецца нашэнне цёплых мадэляў швэдраў, пуловеры без яркіх/экстравагантных элементаў, якія адцягваюць увагу.
3.3. Абавязковым для ўсіх навучэнцаў з'яўляецца Штодзённае нашэнне атрыбутыкі грамадскіх аб'яднанняў:
акцябраты-акцябрацкая зорачка,
ГА "БРПА" - піянерскі гальштук,
ГА "БРСМ" - значок.

3.4. Абавязковая зменная абутак: класічныя мадэлі нязыркіх тонаў, гарманавальныя з адзеннем.
4. Валасы
4.1. стрыжка акуратная (не экстравагантная);
4.2. валасы сярэдняй даўжыні і доўгія абавязкова павінны быць сабраны;
4.3. колер валасоў натуральных тонаў.
5. Упрыгожванне
Дапускаецца выкарыстоўваць ўпрыгажэнні (кольцы, завушніцы, бранзалеты, ланцужкі і да т. п.) і рамяні, вытрыманыя ў дзелавым стылі без буйных каштоўных камянёў (іх эмітацыі), яркіх і масіўных падвесак, кулонаў і да т. п.
6. Агульныя прынцыпы стварэння знешняга выгляду навучэнца
6.1. Акуратнасць, стрыманасць, ахайнасць: адзенне павінна быць абавязкова чыстай, свежай, выпрасаванай.
6.2. Абутак павінна быць чыстай на працягу ўсяго навучальнага дня.
6.3. Знешні выгляд павінен адпавядаць агульнапрынятым у грамадстве нормам дзелавога стылю і выключаць выклікаюць дэталі.
6.4. Навучэнцы павінны ўважліва ставіцца да захавання правілаў асабістай гігіены (валасы, твар і рукі павінны быць чыстымі і дагледжанымі, якія выкарыстоўваюцца і дэзадаруе сродкі павінны мець лёгкі і нейтральны пах).

7. Забараняецца выкарыстоўваць у вонкавым выглядзе навучэнца школы:
7.1. Спартыўная вопратка-спартыўны касцюм або яго дэталі (за выключэннем месцаў у школе, прызначаных для нашэння спартыўнай адзення);
7.2. адзенне для актыўнага адпачынку (шорты ,талстоўцы, майкі і да т. п.);
7.3. пляжная адзенне;
7.4. дэкальтаваныя сукенкі і блузкі;
7.5. занадта кароткія блузкі, якія адкрываюць частка жывата ці спіны;
7.6. джынсы, джынсавыя сукенкі, спадніцы;
7.7. штаны джоггеры, карго, шаравары, галіфэ і да т. п.
7.8. экстравагантныя стрыжкі і прычоскі; афарбоўванне валасоў у яркія, ненатуральныя адценні.
7.9. яркі макіяж.