Аплата і льготы па аплаце за карыстанне падручнікамі і навучальнымі дапаможнікамі

Аплата падручнікаў ажыццяўляецца ў аддзяленнях банка, у аддзяленнях пошты, з дапамогай інфакіёска, у інтэрнэт-банкінгу праз сістэму «Разлік» (АРІП)

Інтэрнэт-банкінг

1. Аплата падручнікаў Сістэма «Разлік» (АРІП)
  2. Адукацыя і развіццё
  3. Аддзелы ўпраўлення адукацыі
  4. Брэсцкая вобласць
  5. Баранавічы ДВК Упраўленне па адукацыі
  6. Падручнікі, навучальныя дапаможнікі Школы
  7. Уліковы нумар вучня (увесці 10-значны нумар)
  8. Увесці суму плацяжу
  9. Перад пацвярджэннем плацяжу неабходна пераканацца, што ў кодзе плацяжу пазначана: Плата за карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі
  10. Пацвердзіць плацёж.
  11. Плацельшчык нясе персанальную адказнасць за ўнясенне даных у сістэму "Разлік" (АРІП).

У выпадку памылковай аплаты трэба звярнуцца ва ўстанову адукацыі па выдачу даведкі аб суме грашовых сродкаў, якая падлягае вяртанню як не запатрабаваная.

З дадзенай даведкай неабходна звярнуцца ў інспекцыю МПЗ па г. Баранавічы, якая знаходзіцца па адрасе г. Баранавічы, вул. Леніна, 69, зала 1 Цэнтра абслугоўвання.

Для таго каб атрымаць льготу за карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі на 2023/2024 навучальны год, бацькам неабходна напісаць заяву і падаць адпаведныя дакументы ў сваю ўстанову адукацыі.

ПАДРУЧНІКІ ПРАДАСТАЎЛЯЮЦЦА БЯСПЛАТНА

⏺ Для сем'яў, якія атрымліваюць дапамогу на дзяцей старэйшых за 3-х гадоў з асобнай катэгорыі сем'яў:

✔️ калі ў сям'і выхоўваецца дзіця-інвалід да 18 гадоў, і бацькі атрымліваюць дапамогу на іншых дзяцей (прадастаўляецца даведка аб атрыманні дапамогі і перыядзе яго выплаты, на навучэнца дзіцяці);

✔️ калі бацька або усынавіцель-вайсковец тэрміновай ваеннай службы (падаць даведку);

УВАГА! Калі сям'я атрымлівае дапамогу на дзіця па страце карміцеля, дапамога, якую бацькі атрымліваюць, знаходзячыся ў дэкрэтным адпачынку на старэйшых дзяцей, льгота па гэтых відах дапамогі не прадастаўляецца.

⏺ Для сем'яў, у якіх выхоўваюцца дзеці-інваліды, дзеці-сіроты, дзеці, якія засталіся без апекі бацькоў (прадастаўляецца арыгінал і копія пасведчання аб інваліднасці, пастанова аб апецы) ;

⏺ Для сем'яў, у якіх адзін або абодва бацькі інваліды I або II групы (прад'явіць арыгінал і копію пасведчання аб інваліднасці);

⏺ Для сем'яў, дзеці якіх навучаюцца ў спецыялізаваных класах (для гэтай катэгорыі навучэнцаў дакументы прадастаўляць не трэба, льгота будзе прадастаўлена на падставе загаду аб залічэнні дзіцяці ў спецыялізаваны клас).

ПЛАТА ЗА КАРЫСТАННЕ ПАДРУЧНІКАМІ ЗНІЖАЕЦЦА НА 50%

Для навучэнцаў са шматдзетных сем'яў плата за карыстанне падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі зніжаецца на 50 працэнтаў ад устаноўленай платы за карыстанне адпаведнымі падручнікамі і вучэбнымі дапаможнікамі (для атрымання гэтай ільготы неабходна прадаставіць арыгінал і копію пасведчання шматдзетнай сям'і, абавязковая ўмова – трое дзяцей павінны быць да 18 гадоў).